FAT Wyposażenie ASG – Jaka giwera

ASG – Jaka giwera

Co to jest ASG ?

ASG to akronim angielskiego wyrażenia „Air Soft Gun”, które w wolnym tłumaczeniu na język polski, oddając dość dobrze istotę rzeczy, oznacza replikę broni palnej.

Repliki ASG są to wierne, jeśli chodzi o wygląd, kopie broni palnej, używanej w najzupełniej realnym świecie. Wykonuje się je z różnych materiałów, na ogół w skali 1:1. Strzela się z nich plastikowymi kulkami o średnicy 6 mm, rzadziej 8 mm. W niektórych krajach przepisy wymagają by repliki miały część elementów wyróżnionych na czerwono.

Airsoft – Natomiast angielskim mianem „Airsoft” określamy zabawę polegającą na prowadzeniu walk z użyciem replik ASG.

Maniak ASG – tak zazwyczaj określa się ludzi bawiący się tym tematem.

Osobom, których pasjonują militaria, te terminy są znane, niemniej mając świadomość tego, że miłośników owej zabawy ciągle przybywa, wyjaśniamy w niniejszym poradniku zasady Airsoftu od podstaw, ograniczając się wszakże do najistotniejszych spraw.

Rodzaje replik ASG

Sprężynowe – kulka jest wystrzeliwana strumieniem powietrza, które jest ściskane w cylindrze poprzez ruch tłoka naciąganego sprężyną. Ten typ ASG wymaga każdorazowego, ręcznego naciągania sprężyny po jednym oddanym strzale. Najczęściej spotykanym rodzajem repliki w tej klasie są karabiny snajperskie lub strzelby powtarzalne typu „pump action”.

Gazowe – kulka wystrzeliwana jest za pomocą odpowiedniego gazu (najczęściej tak zwany „green gas” lub dwutlenek węgla), znajdującego się w specjalnym zbiorniku usytuowanym na przykład w kolbie pistoletu/rękojeści. To rozwiązanie nie wymaga ręcznego przeładowywania
po każdym pojedynczym strzale, ponieważ ruch zamka wywoływany jest przez kierowaną na niego część gazu. Posługiwanie się tym rodzajem ASG jest tak realistyczne, że odczuwa się nawet odrzut broni. Ładowanie gazu do zbiornika jest prostą czynnością, zupełnie taką samą jak przy zapalniczkach. W tym przypadku najczęściej spotykane ASG to repliki broni krótkiej.

Elektryczne – (GEARBOX) tutaj to silnik elektryczny poprzez specjalny system przekładniowy naciąga sprężynę wraz z tłokiem, który po zwolnieniu gwałtownie spręża powietrze w cylindrze, powodując wystrzelenie kulki. Dzięki swym możliwościom elektryczne ASG to
głównie repliki pistoletów maszynowych, karabinów szturmowych i karabinów wsparcia strzelających ogniem automatycznym lub półautomatycznym. Oczywiście w tym przypadku niezbędne jest posiadanie odpowiedniej ładowarki , przy pomocy której można zasilać ogniwo
elektryczne tej repliki.

Co na początek ? – ale to ciągle ulega zmianie

Najczęściej wybierane przez Nas modele replik na dobry start, są to oczywiście tylko niektóre:
 sprężynowe: SVD firmy A&K / KOER, L96A1(MB01 MB 08 ) frimy WELL, VSR-10 oraz wersja Pro Sniper z tłumikiem firmy Tokyo Marui, M24 firmy Snow Wolf.
 Elektryczne: M4A1 firmy KWA, M4 firmy Krytac, M4A1 LMT Defender, AK47 firmy E&L , AK47M CYMA, AK47 G&G, G36 (C/J/K) Jing Gong, M4 AMOEBA, XCR VFC, FN2000 G&G,
 Gazowe : M92 GBB firmy WE, M92F GBB Tokyo Marui, HI-CAPA 5.1 WE,

Najważniejszy z tego wszystkiego jest jednak budżet, oraz co tak naprawdę chcemy robić na polu gry. Dlatego zanim zaczniemy kupować, zapytajmy o to osoby które już w tym siedzą (nie ufajmy sklepom bo oni chcą daną rzecz sprzedać i mówią to co chcemy usłyszeć!). Nie dajcie się również namówić na tanie odpustowe zabawki.

Autorem wpisu jest Rider prowadzący serwis replik ASG w Rudzie Śląskiej